معرفی انواع اتصالات

فیتینگ  در واقع همان انواع اتصالات است که برای نصب لوله ها در سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب و گاز از آن ها استفاده می شود و اگر فیتینگ ها نباشند عملا نمی توان کار لوله کشی را انجام داد.

زیرا با کمک آن ها می توان قسمت ها و شکل های مختلف لوله ها را به یکدیگر متصل کرده و همچنین آن ها را تغیر شکل داده و یا کوتاه کرد. در واقع فیتینگ ها جزء جدایی ناپذیر لوله در کار لوله کشی محسوب می شوند.

فیتینگ ها یا اتصالات در شکل ها و سایزهای مختلفی وجود دارند و با توجه به جنس و شکل خود در قسمت های مختلف سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

مهره ماسوره

یکی از پرکاربردترین اتصلاتی که در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. مهره ماسوره ها ساختاری سه تکه یا به اصطلاح سه پارچه دارند. این فیتینگ سبب اتصال دو لوله به یکدیگر شده و دارای سر نر و مادگی است و به همین دلیل می تواند بر اساس نوع اتصال خود از هر طرف خود لوله را تبدیل به نر یا مادگی کند.از فیتینگ مهره و ماسوله برای اتصال لوله های PVC و مسی استفاده می شود. مهره ماسوره ها قطرهای مختلفی دارند.

انواع اتصالات

سر شیر

این نوع فیتینگ بسیار برای شما آشناست زیرا برای اتصال شلنگ با لوله آب زیاد از آن استفاده کرده اید. این نوع اتصال فقط دارای یک سر نر است که به لوله آب متصل شده و طرف دیگر آن وارد شلنگ آب می شود.

شما می توانید سرشیر را در انواع جنس و سایز مختلف پیدا کنید و معمولا از نوع پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند.

انواع اتصالات

کوپلینگ

کوپلینگ ها از جمله فیتینگ های بسیار کارآمد در لوله کشی هستند. زیرا آن ها می توانند دو لوله که دارای قطر مشابه هستند را به یکدیگر متصل کنند و همچنین از این اتصالات برای تعمیر مقطعی لوله استفاده می شود. شما می توانید به راحتی با استفاده از یک کوپلینگ نشتی لوله آب را مسدود کنید.

انواع اتصالات

کوپلینگ ها خود به دو دسته تقسیم می شوند:

  • کوپلینگ فشرده
  • کوپلینگ باریک

اتصال وای:

این نوع فیتینگ به نام وای شناخته می شود زیرا شبیه حرف Y انگلیسی است. از فیتینگ وای برای اتصال سه لوله به یکدیگر استفاده می شود. در صورت استفاده از اتصالات وای لوله ها می توانند ارتفاع خود را تغیر داده و به مسیرهای مختلف آب یا فاضلاب تقسیم شوند.

اتصالات وای شبیه اتصالات سه راهی هستند اما میزان اصطکاک و تلاطم مایع در این نوع اتصال کمتر از اتصال سه راهی است. از این نوع فیتینگ بیشتر به منظور اتصال لوله ها در لوله کشی فاضلاب استفاده می شود.

انواع اتصالات

اتصالات مغزی

مغزی ها همان قطعات کوتاهی هستند که برای اتصال دو قطعه استفاده می شوند. انواع مغزی در مواردی که هدف تغییر قطر لوله ها باشد نیز به کار می روند. البته نوعی لوله مغزی هم برای اتصالات لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد که با مغزی معمولی تفاوت دارد. لوله مغزی حداکثر ۳۰ سانتی متر و دارای دو سر رزوه کاری شده است. 

اتصالات زانویی

از زانویی وقتی استفاده می شود که لوله کش قصد تغییر جهت لوله کشی در یک مسیر مشخص را دارد. با توجه به زاویه ای که برای تغییر مسیر مورد نیاز است زانویی مناسب انتخاب می شود. انواع زانویی در اتصالات لوله کشی عبارتند از:

  1. زانویی ۹۰ درجه
  2. زانویی ۴۵ درجه
  3. زانویی تبدیل

سه راهی اتصال لوله ها

مسیر لوله کشی ساختمان همیشه مستقیم نیست و لازم است تا انشعابات زیادی در تاسیسات لوله کشی انجام شود. برای انشعابات فرعی در لوله کشی ساختمان از این ابزار استفاده می شود. سه راهی ها در همه قسمت های تاسیسات لوله کشی آب سرد و گرم ، لوله کشی شوفاژ و … وجود دارند.

چهار راه های اتصال

فیتینگ های چهارراه از چهار طرف خود باز بوده و قابلیت اتصال چهار لوله به یکدیگر را دارند. اتصالات چهارراه می توانند از سه طرف خود به عنوان ورودی و از یک طرف خود به عنوان خروجی استفاده کنند یا می شود این اتصال را به صورت سه خروجی و یک ورودی مورد استفاده قرار داد.