عینک جوشکاری

حساس‌ترین عضو بدن چشم است که باید از هرگونه آسیبی مصون بماند، زخم، جراحت چشم به سختی قابل علاج می‌باشد و در صورت وارد شدن جسم خارجی در آن ضربه‌ای شدید به چشم وارد شده و ضایعات عمیقی که احتمالاً کوری را نیز به دنبال دارد، عارض انسان می‌شود.

جراحات وارده به چشم به دلیل حساسیت عضو آسیب پذیر در اغلب موارد می‌تواند به ناتوانی هایی با درصد بالا انجامیده و خسارت ضایعات جبران ناپذیری را بر کارفرما مصدوم و جامعه تحمیل کند.

ابتدا بایستی در محیط های کار خطرات ناحیه چشم را از طریق کنترل های مهندسی و مدیریتی کم کرد و یا از وسایل حفاظتی چشم و صورت استفاده نمود.

نور شدیدی که به وسیله شعله اکسی استیلن تولید می شود چنانچه با چشم غیر مسلح به آنها نگاه کنیم سبب صدمه زدن به بافتهای چشم می گردد بنابراین باید همیشه یک عینک جوشکاری مناسب با شیشه رنگی که مورد تائید متخصص است به کاربرد و مقدار تیرگی عینک باید طوری باشد که نور به اندازه لزوم جهت دیدن کار از آن عبور کند و چنانچه پس از برداشتن عینک جوشکاری از چشم نقاط سفیدی در حال جنب و جوش در برابر چشم دیده شوند. شیشه همه نورهای مضر را جذب نمی کند. 

عینک جوشکاری

عینک‌های ایمنی:

   به گستره وسیعی ازحفاظهای چشم گفته می‌شود، این نوع عینکها معمولاً همراه با لنزهایی با درجه کدورت خاص برای محافظت چشم کارگران در برابر در خشندگی به کار می‌روند. از عینکهای معمولی در محیط هایی که ریسک اصابت ذرات از کناره‌های لنز وجود داشته باشد، نمی‌توان استفاده کرد. لازم به ذکر است که عینکهای ایمنی نیازمند چارچوب های ویژه خود بوده و لنزهای ایمنی نصب شده بر روی چارچوب های معمولی نمی‌تواند به عنوان عینک ایمنی محسوب شود. در مواقعی که خطر اصابت ذرات واجسام از جوانب لنزهای ایمنی عینک با چشم وجود داشته باشد، وجود حفاظهای جانبی در روی عینکهای ایمنی لازم می‌باشد. نوع حفاظهای جانبی با توجه به ابعاد ذرات و اجسام می‌تواند به شکل یکپارچه و بدون منفذ، مشبک وتوری شکل باشند.

عینک های ایمنی برای محافظت در برابر چه خطراتی مناسبند؟

اکر در محیط کارتان با خطراتی مثه پرتاب اجسام و ذرات ، تراشه های بزرگ ، ماسه و سایر مواد پران مواجه هستید حتما باید از عینک ایمنی استفاده کنید اما باید بدانید که این عینک ها در دو مدل موجود هستن با حفاظ جانبی و بدون حفاظ جانبی اگر خطر پرتاب اشیا و ذرات از کناره ها وجود داره حتما باید از نوع با حفاظ جانبی استفاده کنید مثل کار با سنگ سنباده

افرادی که در مشاغل زیر قرار دارند نیازمند عینک های حفاظتی می‌باشند:

ریخته‌گری، جوشکاری، تراشکاری، سنگ سمباده، دستگاه های پنوماتیک، کوبیدن چکش، محلهای پر گرد و غبار و محل‌هایی که گاز، دود و مایعات مضر شیمیایی و نیز اسیدها و قلیاهای سوزاننده وجود دارند.

تجهیزات حفاظت چشمی ‌بایستی حداقل دارای شرایط زیر باشند:

۱- قادر باشند که حفاظت لازم و کافی را در برابر خطرات مورد نظر تأمین کنند.

۲- در شرایط استفاده صحیح، از راحتی قابل قبولی برخوردار باشند.

۳- به خوبی بر روی چشم قرار گرفته و اختلالی در قدرت و میدان دید ایجاد نکنند.

۴- استفاده از آنها تداخلی با کارکرد سایر وسایل حفاظت فردی نظیر گوشیها نداشته باشد.

۵- به حد کافی بادوام باشند و به راحتی قابل تمیز کردن باشند و همچنین قابل ضد عفونی شدن را داشته باشند.

۶- در حالت تمیز و آماده استفاده، نگهداری شوند.