گوشی صدا گیر ایمنی

امروزه بر خلاف گذشته نه چندان دور ، آلودگیهای صوتی  جزو  چالش برانگیزترین مشکلات زیست محیطی برای نسل بشر می باشند . کارگاههای ساختمانی ، وسایل نقلیه موتوری، پرواز هواپیماها و … معمول ترین منابع ایجاد صداهای ناهنجار می باشند . تحمل این صداهای آزار دهنده برای بسیاری از افراد سخت و یا حتی غیر ممکن است .

لذا نیاز به استفاده از گوشی های صداگیر روز به روز بیشتر احساس می گردد .

سر و صدای بالا یکی از عوامل زیان آور محیط کار است که به دلیل تاثیر منفی فیزیولوژیکی، روحی، روانی و اجتماعی بر روی انسان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل زیان آور، محیط کار به حساب می آید. از جمله اثرات منفی این عامل زیان آور تاثیر آن بر روی حس شنوایی(گوش) است

از جمله اثرات منفی این عامل زیان آور تاثیر آن بر روی حس شنوایی(گوش) است

محافظ گوش وسیله‌ای حفاظتی است که با پوشاندن گوش یا بستن مجرای گوش بیرونی خطر اُفت شنوایی نوفه‌زاد را کاهش می‌دهد.

استفاده از گوشی های محافظ ایمنی که استفاده از آن برای حفظ سیستم شنوایی در محیط کار پر سر و صدا ضروری است.

گوشی صدا گیر ایمنی

– استفاده از محافظ گوش در هوای سرد، باعث گرم نگه داشتن گوش‌ها می‌شود.

– اگر فرد به هر دلیلی دچار ترشح مایع از گوش خود باشد، به جای استفاده از گوش‌گیر می‌تواند از محافظ گوش استفاده کند. با صلاح‌دید پزشک با پنبه جلوی ترشح گوش را بگیرد و گوش‌بان را روی پنبه قرار دهد.

– فردی که دچار پارگی پرده صماخ باشد، به راحتی می‌تواند از محافظ گوش استفاده کند.

گوشی صدا گیر ایمنی را به چند دسته تقسیم می کنند. هر کدام از انواع مختلف این گوشی ها دارای مزایا و معایبی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می سازد.

ایر ماف

این گوشی که رایج ترین وسیله حفاظتی در محیط کار صنعتی محسوب می شود از دو پوسته صلبی با فرم نیم کرده و یا شکل های مشابه غیر منظم تشکیل شده که توسط یک تسمه فلزی در مقابل گوش قرار می گیرد. در محل تماس پوسته های فوق الذکر با سر یک لایه نرم و انعطاف پذیر قرار می گیرد که در پیرامون لاله گوش کیپ می شود این نوع گوشی ها دارای اجزای اصلی هستند که عبارتند از: 


– فنجانک (Cup) که از پوسته های سفت به فرم نیم کره یا اشکال دیگر تشکیل شده است. 
– بالشتک (Cushion) دارای لایه لاستیکی و انعطاف پذیری است که پیرامون لاله گوش قرار می گیرد. 
فنر (Headband)  دو فنجانک را در دو طرف گوش ثابت نگه می دارد.